Campania din Grecia: Sfârşit de partidă.

Babelor,

Războiul cu Grecia s-a terminat. L-am câştigat cu patru la unu. A fost cam aşa:

Minutul 4: Un atac pe partea stângă a Greciei, dreaptă a noastră, îi prinde pe greci dezvăluiţi. Centrarea Vetei, nu foarte precisă, este deviată de unul dintre fundaşii greci chiar la picioarele mele. Văd gaura din mijlocul apărării elene, împing mingea într-acolo, Bad Dragon sprinteză sprinten şi trimite mingea tare în colţul stâng al porţii. 1-0 pentru noi.

Minutul 11: Degajare lungă a lui Musiu Alexandru. Rechinroll aleargă după minge pe banda noastră stângă, pasează înapoi la Jazz, Jazz o vede pe Petronia, aceasta îmi trimite mingea mie, eu pătrund driblând în careu, am inspiraţia unui un-doi cu Rechinroll, care venise la învăluire pe stânga, reprimesc mingea, şutez dintr-un unghi ascuţit, portarul grecilor lasă mingea să-i treacă printre mâini, 2-0.

Minutul 45: Toată lumea aşteaptă sfârşitul primei reprize. Toată lumea? Nu. O babă care până acum nu s-a remarcat mai deloc se trezeşte nemarcată la vreo 25 de metri de poarta adversă, şutează năprasnic la vinclu, portarul n-are nici o şansă: 3-0. Baba respectivă este piticugras.

Minutul 59: Grecii atacă insistent dar haotic. O minge ajunge cum-necum în careul nostru. Petronia mimează un dribling, fraierindu-l pe atacantul grec care încearcă să-i şterpelească balonul. Îi pasează lui Musiu Alexandru. Acesta tocmai bea un păhărel de vin, nu observă cum mingea se strecoară încetişor în poartă. 3-1. Ridic ochii către cer, dar acolo nu-i nimic, doar nişte stele.

Minutul 88: Grecii au obosit. Şi noi. Totuşi Veta o ia la fugă pe banda dreaptă. Anaid (intrată în locul DulceDeei, care a făcut o partidă magistrală ca mijlocaşă de închidere) trimite o centrare lungă. Veta o opreşte aproape de fanionul de colţ, întoarce doi fundaşi, pasează înapoi către Livia, aceasta centrează destul de jos în careu. În careu sunt eu. Opresc mingea pe piept, punându-mi-o puţin în faţă, şi trimit un voleu necruţător la colţul drept. 4-1.

Meciul se termină cu nişte îmbrâncituri, grecii sunt nemulţumiţi de prestaţia arbitrului, eu sunt nemulţumită că mi s-a murdărit tricoul, în cele din urmă spiritele se liniştesc, se lasă cu strângeri de mână şi bătăi amicale pe spate.